Stránka 1 z 2

Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 23 pro 2020, 23:26
od Gatling71
Dobrý den, kolegové. Brzy začne rok 2021 a já jsem si usmyslel že začnu stavět celou sérii modelů japonského letectva a námořnictva. Tedy jen co dokončím dva modely jiných letectev, které mám už nějakou dobu rozpracované.
Je to celkem logický krok, neboť mám téměř všechny japonce v měřítku 1/72 nakoupeny. Tedy ty typy které mne zajímají, schází mi už snad je Pete a Dinah (s vejčitou přídí).

Jenže... s těmi japonci je to někdy dost složité. Nemám publikace které mi mohou osvětlit některé detaily ale mnohdy i základní věci a kupovat si je nechci protože by to bylo finančně velmi náročné.
Na stavební návody se také nedá zcela spolehnout. Přestože jsou ony stavebnice převážně od japonských výrobců, takže bych předpokládal že mají k informacím nejblíže.
Například u modelu P1Y1 od Hasegawy je barva motorových krytů označena jako "Cowling color". Vtipné. Jedná se snad o modročernou, používanou firmou Mitsubishi?
A takových otázek budu mít jistě spousty, nejsa zapálený japanolog.
Stavím modely pro vlastní potěchu, tedy "jen" do vitríny, přesto se nechci dopouštět zbytečných chyb. Někdy třeba fatálních.

A proto, zcela sobecky, zakládám toto téma které mi může být k užitku, ale jistě i ve prospěch ostatních modelářů kteří nemají japonce jako hlavní téma ale jen si k nim někdy zabrouzdají pro zajímavé markingy či samotné linie strojů.

Nyní bude záležet i na odbornících, zda budou chtít své vědomosti "rozsévat" na tomto foru.

Tak například, co možná dost modelářů neví a já to zde náhodně našel, snad je to správně...

1 - Poziční světlo na pravém křídle je vždy modré, nikoliv zelené.
2 - Všechny A6M3 byli prý vyrobeny firmou Mitsubishi.
3 - A6M vyrobené firmou Nakajima, mají na zeleném podkladu hinomaru s tenkým bílým lemem.
4 - A6M vyrobené firmou Nakajima, mají na trupu rozhraní zelené a šedé barvy směřující vzhůru k VOP, nikoliv vodorovně ke špičce ocasu (Mitsubishi).
5 - A6M vyrobené firmou Mitsubishi, mají podvozkové šachty a kryty v barvě spodních ploch. Tzn. - Nakajima = Aotake?
6 - A6M vyrobené firmou Mitsubishi, Mají motorový kryt a plochy pod kabinovým krytem v modročerné barvě. Tzn. - Nakajima = černá?

Snad je to tak správně, možná jsem to ale špatně pochopil. Odborníci na japonce hned mohou provést revizi.

Byl bych rád kdyby toto téma pomáhalo modelářům, a to je možné jen tehdy, pokud lidé s vůlí prospět a dostatečnými informacemi, je budou sdílet. A naopak, lidé bez relevantních informací či s neochotou pomoci, budou mlčet.

Díky.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 30 pro 2020, 12:03
od Gatling71
Tak jsem kontaktoval několik lidí co se v tom vyznají a snad budou ochotni se podílet o své znalosti.

A hned si "přihřeju polívčičku".
1) Vkládám obrázek návodu modelu P1Y1 (vypůjčil jsem si ho z adresy Super hobby). Hasegawa má bohužel někdy nepříjemný zvyk neupřesňovat místo a čas bojového nasazení letounů, jsou zde uvedeny pouze jednotky ve kterých letouny působily. Což mi nic neříká, jen bych odhadl že se jedná o rok 1945. Dokáže někdo uvést místo nasazení strojů dle markingů? Bylo by to super.

2) Pořídil jsem si dvě krabičky barev firmy AMMO, na námořní a armádní japonce. Trošku mne zklamalo že místo extra modročerné, na motorové kryty, je v námořní sadě jen obyčejná černá barva.
Nebráním se zhodnocení těchto sad zkušenými "Japanology".

3) Modročerná barva Mitsubishi - existuje nějaký (kromě Agamy) použitelný ekvivalent v modelářských barvách nebo tento odstín mícháte?

Mimochodem jako barevný rejstřík s oblibou používám vzorník barev Agama - není totiž tištěný, je skutečně barvený takže nedochází ke zkreslení tiskem.

Tak zatím.

P1Y1.jpg


wwii-imperial-japanese-army-set.jpg.big.jpg

wwii-imperial-japanese-navy-set.jpg.big.jpg

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 31 pro 2020, 16:55
od Martin F
Tak já začnu:

add 1)
Ginga 761-25 patřila do Kógeki Hikótai 401 (působící v rámci Kókútai 761), vyfocena buď v Katori či v Kisarazu. Zřejmě červenec 1944.

Ginga 762 T 92 se podílela na útoku na kotviště v Ulithi 11. března 1945. Základna Kanoya.

add 2 & 3)
- dlouhodobě používám barvy Gunze, takže na motory dávám C 125. Nebo i černou.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 01 led 2021, 11:27
od Gatling71
Tak to je zajímavé. Pro mne je tedy favoritem "762 T 92" - nálet na Ulithi.

Co jsem koukal na to Gunze C125, tak mi přijde příliš modré, ale to může být jen tím že jsem měl k dispozici pouze rejstřík zobrazený na monitoru. A ani se mi nechce jít do další firmy (kvůli jedné barvě). Budu hledat dál, nebo se to pokusím namíchat.

Zatím děkuji za přínosnou reakci. Já se určitě stavím s nějakou další otázkou.

Jarda

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 01 led 2021, 11:37
od David Hényk
Dobrý téma, můžou se pokládat otázky? Měl bych jednu stran zbarvení A5M kompletní řady, ale nechci ti tady nějak intervenovat (:)

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 01 led 2021, 17:57
od Martin F
Gatling71 píše:
Co jsem koukal na to Gunze C125, tak mi přijde příliš modré, ale to může být jen tím že jsem měl k dispozici pouze rejstřík zobrazený na monitoru. A ani se mi nechce jít do další firmy (kvůli jedné barvě). Budu hledat dál, nebo se to pokusím namíchat.



Jen jedna obecná poznámka - u barev Gunze je velmi dobré podívat se, jak ta barva vypadá ve skutečnosti. Jak různé internetové, tak tištěné vzorníky dost matou. Vůbec nejhorší volbou je řídit se tištěným vzorníkem od Gunze, to už je lepší dívat se na barvu víčka konkrétní lahvičky :)

A ta C125 je podle mého soudu OK - nicméně chápu, že kupovat další řadu barev není moc atraktivní řešení. Na druhou stranu - kdo by měl lépe umět barvy na japonská letadla, než Japonci, že :-D

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 01 led 2021, 18:52
od Honza78
Gatling71 píše:2 - Všechny A6M3 byli prý vyrobeny firmou Mitsubishi.

Je tu kniha co uvádí u modelu 32 - 343. kusů a model 22 - 560. kusů u Mitsubishi. A další letadla u Nakajima. Ale co a jak přesně netuším. Nikdo koho jsem se ptal nebyl schopen odpovědět.

Gatling71 píše:6 - A6M vyrobené firmou Mitsubishi, Mají motorový kryt a plochy pod kabinovým krytem v modročerné barvě. Tzn. - Nakajima = černá?

Tak odstín nebudu řešit, to je co jedinec to názor. Ale hlavně to znamená, Nakajima má plochy pod překrytem v zeleném odstínu. Pokud se pletu, rád budu usměrněn.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 02 led 2021, 11:09
od Martin F
Taky jsem někde slyšel, že všechny Modely 32 byly vyrobeny u MItsubishi.

Kromě té odlišné dělící linie kamuflážních barev na zádi trupu se stroje z výroby Nakajima a Mitsubishi lišily také použitím bílého lemu u Hinomaru. Ale ta dělící linie je nejlepšíma nejzřetelnějším vodítkem. Ale to se týká produkce od Modelu 52 výše.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 02 led 2021, 16:16
od Martinicky Vladimir
Da sa este pripomenut, ohladne rozdielov vo sfarbeni Zer, ze fa. Nakajima "striktne" dodrziavala aplikaciu aotake napr. v podvoz. sachtach, tak u Mitsubisi striekali spodne plochy spolu so sachtami. Inak ta cierna pod pevnym kabinovym prekrytom ...nebolo to skor naopak? Prikladam moju kresbu A6M mod.52, masinu vyrobenu Nakajimou...
1590404266_p1040583_008.JPG

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 03 led 2021, 18:03
od DEAD
Ahoj Vsem,

Jeste poznamka k

3) Modročerná barva Mitsubishi.

Nejednalo se o Mitsubishi barvu, ale barvu dle predpisu pro nater motorovych krytu, vnitrniho ramovani kabin a prostoru pod nimi.
Barva je znacena jako "Q1" Modrocerna a byla michana primo u Mitsubishi/ Nakajimy pridanim ultramarinoveho pignemtu do cerne v pomeru 1 ku 4.
To, ze napr. motorove kryty Reisenu od Nakajimy vypadaji spise cerne, je zpusobeno pouzitym typem ultramarinoveho pigmentu.
Nicmene Nakajima dodrzovala predpis. To, ze se nam na C/B fotkach tato barva jevi jako ciste cerna, neni smerodatne.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 03 led 2021, 19:33
od Gatling71
Super. Pěkně se to tady rozjíždí, to jsem rád.
Ještě chci znalce předem požádat aby s námi ostatními měli trpělivost. Co je pro jednoho samozřejmé, může být pro jiného nový objev.

Jistě se k tématu černé a modročerné budeme vracet...

1) Tedy, u Zer obou výrobců by to správně měla být modročerná ale jeví se to tak že nakajima měla odstín tmavší, spíše černý. To se dá dnes asi těžko důsledně vystopovat. Mohlo by se ale jednat o jakési zjednodušené pravidlo. A bude záležet zřejmě již jen na modeláři, jak se k tomu postaví. Je tak?

2) Mitsubishi = pod kabinovým krytem vždy modročerná. Ať je kamufláž "světle šedá" či s horními plochami v zeleném odstínu.

3) Nakajima = Pod kabinovým krytem vždy(?) "modro"černá. Ať je kamufláž "světle šedá" či s horními plochami v zeleném odstínu.

4) Zarazil mne obrázek poutacích pásů (viz níže). Neobvykle k letounům jiných národů vysí z opěradla jen jeden popruh. Je to snad tak že se japonští piloti poutali jak to známe my z automobilů? Tedy jedním pásem šikmo přes prsa? (a druhým přes boky či stehna)


Seat.1.jpg

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 04 led 2021, 12:41
od David Hényk
Já bych s dovolením využil tématu a zeptal bych se stran A5M Claude, jelikož se pomalu chystám na moc pěkné stavebnice od Clear Prop!
Zajímají mě konkrétně varianty A5M2 late a A5M4. Mám v plánu dělat obě verze v NMF s červenými doplňky, takovou tu klasiku, ale chci se zeptat jestli to byl opravdu jen nějakým lakem ošetřený kov, nebo případně nástřik nějakým hliníkovým odstínem proti korozi?
Už jsem to kdysi řešil při stavbě A5M1, ale bohužel moje poznámky zmizely v nějaké krabici a nemůžu je najít. Díky za odpovědi.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 04 led 2021, 13:31
od MARABU
Davide,jestli si to dobře pamatuju,tak Claude byly natíraný hliníkovou barvou a na to potom lak.

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 04 led 2021, 13:45
od David Hényk
Čus Rado, všechny tyhle verze? Vím, že jsem to probíral s tebou a Honzou H. a bylo tam i něco v kovu, ale jak píšu, poznámky jsem někam fikl a nemůžu je najít.
A ten hliník bylo něco jako naši na meziválečných letadlech zespodu?

Re: Japonci - otázky a odpovědi

PříspěvekNapsal: 04 led 2021, 14:26
od DEAD
Davide,

Kdysy jsem Ti to psal do SZ, nicmene ta skoncila spolus dalsimy v propadlisti dejin.

Tudiz s Claudy se to ma nasledovne:

A5M1 - z tovarny sly v NMF, nektere u jednotek v Cine dostaly kamo hornich ploch Hneda H2, Zelena D2 pres NMF povrch.

A5M2a Early - z tovarny sly v NMF, nektere u jednotek v Cine dostaly kamo hornich ploch Hneda H2, Zelena D2 pres NMF povrch.

A5M2a Late - v tovarne natrene antikorozivnim hlinikovym naterem, nektere u jednotek v Cine dostaly kamo hornich ploch Hneda H2, Zelena D2 pres Hlinikovy povrch.

A5M2b Early (s odsuvnym krytem) - v tovarne natrene antikorozivnim hlinikovym naterem + lak, nektere u jednotek v Cine dostaly kamo na hornich plochach Hneda H2, Zelena D2 pres Hlinikovy povrch nebo i pres Sedozelenou J2.

A5M2b Late (se stitkem) - v tovarne natrene antikorozivnim hlinikovym naterem + lak, nektere u jednotek v Cine dostaly kamo na hornich plochach Hneda H2, Zelena D2 pres Hlinikovy povrch nebo i pres Sedozelenou J2.

A5M4 - v tovarne natrene antikorozivnim hlinikovym naterem + lak, nektere u cvicnych jednotek dostaly kamo na hornich plochach Zelena D2 pres Hlinikovy povrch nebo i pres Sedozelenou J2.


Antikorozivnim hlinikovy nater - stejne jako ostatni letectva, resilo i IJN problem s korozi letadel slouzicich na palubach letadlovych lodi. /Jednalo se o korozi jak hlinikovych, potazmo Duralovych casti letadel, tak i platnem potazenych casti vystavenych pusobeni morske soli v aerosolu, povetrnostnich podminek, atd.
U hliniku/ Duralu se jednalo o vnitrogranularni korozi, ktera snizovala pevnost a pruznost.

A stejne tak, jako ostatni letectva bylo rozhodnuto zabranit korozi techto casti natrenim vsech vyse zminovanych casti specialni hlinikovou antikorozivni barvou. Tato barva byla aplikovana v nekolika vrstach (5-10) a u hydroplanu i 15 vrstev.

Lak - Nasledne bylo zjisteno, ze tato ochrana neni dostacujici (na fotkach A5M2a+b dobnre viditelne zmatneni povrchu)a pres hlinikovy nater se jeste v nekolika vrstvach aplikoval specialni lak - hezky je videt na fotkach A5M2b Late a A5M4.

Tento lak obsahoval nekolik slozek, ale nejpodstatnejsi je asi Fenol. Ten po delsi dobe vystaveni slunecnimu zareni (cca 5 let) mohl zpusobovat lehky nadech do zluta - od toho se vaze Fama "Zlatych Claudu". Take od popisu otce jednoho soucasneho japonskeho historika, ktery videl priletat Genduv "Letajici cirkus" na letecky den v roce 1938 (myslim). Jeho popis o nadhernych "zlatozlutych" strojich priletajicich na leteky den pri zapadu slunce je vice nez vymluvny.


Honza
DEAD